اتصالات پنوماتیک

چگونه اتصالات پنوماتیک مناسب را انتخاب کنیم

اتصالات پنوماتیک در هر نوع سیستم گاز تحت فشار برای اتصال بخش های مختلف لوله یا شلنگ مورد نیاز است. اتصالات فستو پنوماتیک معمولاً مهر و موم محکم تری دارند و تحت فشار کمتری نسبت به اتصالات هیدرولیکی هستند و اغلب در سیستم های کنترل پنوماتیک و همچنین قطعات متحرک مانند سیلندرها یافت می شوند.

اگرچه اتصالات ممکن است جزئیاتی از طراحی کلی سیستم پنوماتیک را نشان دهند، اما شاید از سایر عناصر سیستم های پنوماتیک مهم تر باشند. اتصالات فستو پنوماتیک، همراه با لوله ها و شلنگ ها تمام اجزای اصلی سیستم را به یکدیگر متصل می کنند، بنابراین می توانند تأثیر عمده ای در کارایی، ایمنی و مصرف انرژی کل سیستم داشته باشند.

دانستن چگونگی یک انتخاب درست و مناسب از اتصالات پنوماتیک که انتظارات سیستم را برآورده کند، ضروری می باشد. قبل از انتخاب و تهیه اتصالات فستو می بایست موارد زیر بررسی شوند:

  • محیط خاصی که سیستم و تجهیزات در آن قرار دارند و کار می کنند
  • محدوده فشار و دمای سیستم
  • هرگونه تأییدیه ای که ممکن است برای تجهیزات و اجزای آن مورد نیاز باشد
  • مواد سازنده اجزای اتصالات
  • نوع و اندازه لوله ها و شلنگ های مورد نیاز و مورد استفاده در سیستم
  • و …

توجه به مواردی که در ادامه مطرح می شوند می توانند در انجام یک انتخاب بهینه به شما کمک کنند.

طراحی

اتصالات فستو پنوماتیک باید جریان مناسب و مطلوب سیال را با توجه به فشار تعیین شده فراهم کنند. لوله ها و شلنگ ها باید به ساده ترین شکل ممکن پیکربندی شوند، به طوری که در عبور سیال از سیستم، انرژی از بین نرود. به منظور صرفه جویی و عدم هدررفت انرژی اتصالات مستقیم نسبت به سایر گزینه ها مناسب تر هستند.

هنگام انتخاب اتصالات فستو پنوماتیک، برخی از عوامل اصلی محیطی وجود دارد که باید مورد توجه قرار گیرند.

دمای سیستم

هر نوع از اتصالات فستو برای کار در محدوده دمایی مشخصی طراحی و تولید می شود؛ بنابراین می بایست این مسئله را حتماً مد نظر قرار داد. ضمن اینکه باید توجه کرد که دمای محیط هوای ورودی به سیستم، بر خروجی هوای فشرده تأثیر می گذارد. همچنین این یک واقعیت است که افزایش دمای کار باعث کاهش فشار عملکرد لوله های پلی اورتان و نایلون می شود.

وجود آلاینده های محیطی

شایع ترین آلاینده های هوا، آب، روغن و ذرات معلق مانند خاک، زنگ زدگی و تراشه های فلزی است چنین آلودگی هایی در ورودی هوا معمولاً توسط سیستم فیلتراسیون حذف می شوند. روان کننده در بعضی از انواع کمپرسورها به عنوان ماده خنک کننده نیز عمل می کند، اما گاهی اوقات این خطر وجود دارد که روان کننده گرم شده به هوای ورودی برگردد و در آنجا آلودگی ایجاد کند. وجود آلاینده های اضافی به شکل باکتری یا میکروارگانیسم‌ها نیز می توانند در برخی از انواع کاربردها مانند داروها یا مواد غذایی، موضوعی حیاتی باشند.

وجود فضای فیزیکی کافی

ساده به نظر می رسد، اما اطمینان از وجود فضای کافی در اطراف محیط نصب اتصالات فستو، برای ایجاد بهترین ساختار پیکربندی شده و همچنین دسترسی کافی به اجزا جهت نگهداری و تعمیرات، ضروری است؛ بنابراین فضا باید به اندازه مناسب در نظر گرفته شود. تا لوله کشی به طور آسان و طبیعی و صحیح انجام گیرد.

محدوده فشار قابل اعمال به سیستم

اتصالات فستو پنوماتیک اغلب بر اساس مشخصات تجهیزات و عملکردهایی که برای انجام آن ها طراحی شده اند، برای برخی از محدوده های فشار عملیاتی درجه بندی می شوند. این محدوده فشار اگر فشار عملیاتی صحیح به شکل قابل توجهی کمتر یا بیشتر شود، می تواند باعث از کار افتادن کل سیستم شود و اجزای سیستم احتمالاً نشت می کنند، شکسته می شوند یا مهر و موم خود را تحت فشار از دست می دهند.

به طور کلی، اگر سیستم شما تحت فشار بیش از دامنه عملکردی مشخص شده یا پایین تر از آن کار کند، عملکرد سیستم شما آسیب می بیند. اگر فشار بالاتر از محدوده تعیین شده باشد، می تواند از طریق انفجارها و نشتی منجر به خرابی سیستم شود و اگر پایین تر از حد مشخص باشد، احتمالاً سیستم کار نمی کند، زیرا انرژی ورودی کافی را نخواهد داشت.

جنس اتصالات

هنگام تصمیم گیری در مورد نحوه انتخاب صحیح اتصالات پنوماتیک برای برنامه خود، باید مواد مختلفی را که معمولاً در ساخت اتصالات فستو استفاده می شوند، بررسی کنید تا خصوصیات فیزیکی مختلف آن‌ها، سازگاری گاز و واکنش آن‌ها به عنوان مثال در تغییرات دما مشخص شود. آلومینیوم، برنج، فولاد ضد زنگ، طیف خاصی از پلاستیک ها و کامپوزیت از جمله موادی هستند که در تولید اتصالات فستو استفاده می شوند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *